Skip links
Biblioteczka w salonie - projektowanie wnętrz Poznań

Budżet na wykończenie mieszkania w Poznaniu – czyli dlaczego zawsze brakuje 30%? | Architekt wnętrz Poznań

Koszty wykończenia mieszkania w Poznaniu – na co zwrócić uwagę?

Znacie ten żart o budżecie remontowym? Bierzemy planowaną kwotę, mnożymy przez dwa i… nadal brakuje 😊 Jako architekt wnętrz w Poznaniu, widzę to niemal przy każdym projekcie. Mieszkania w Poznaniu, zarówno te w nowoczesnych budynkach jak i zabytkowych kamienicach, kryją różne niespodzianki wpływające na ostateczny koszt remontu. Zanim jednak wpadniecie w panikę, poznajcie 4 klasyczne błędy, które sprawiają, że portfel chudnie szybciej niż byśmy chcieli, a remont staje się generatorem nadmiernego i niepotrzebnego stresu.

Materiały wykończeniowe – jak właściwie oszacować budżet

Pierwszy błąd to skupienie się wyłącznie na podstawowych cenach materiałów. W rzeczywistości budżet powinien uwzględniać cały pakiet. Weźmy na przykład wykończenie łazienki – do ceny płytek musimy doliczyć klej, fugę, listwy, hydroizolację oraz materiały wykończeniowe. Podobnie w przypadku podłóg – oprócz paneli czy drewna potrzebujemy podkładów, listew przypodłogowych i środków wykończeniowych. W poznańskich mieszkaniach często potrzebujemy również materiałów wyrównujących powierzchnie, co dodatkowo zwiększa wydatki.

Harmonogram prac wykończeniowych – planowanie z architektem

Kolejny częsty błąd to zbyt optymistyczne planowanie harmonogramu. W zasadzie nie spotkałam się jeszcze z planem remontu uwzględniający wszystkie potencjalne trudności. „Za miesiąc się wprowadzamy!” – słyszę to niemal przy każdym projekcie. Rzeczywistość weryfikuje te plany przez opóźnione dostawy, choroby pracowników, niespodzianki konstrukcyjne (zwłaszcza w starszych budynkach Poznania) czy sezonowe spiętrzenie prac. Pamiętajmy, że teraz praktycznie każdy przedmiot nie kupiony „z półki” wymaga nierzadko dwumiesięcznego oczekiwania na dostawę. Wydłużony remont to nie tylko stres, ale również konkretne koszty: dłuższy wynajem mieszkania zastępczego, przechowywanie mebli itd.

Projekt wnętrz – dlaczego warto zainwestować w profesjonalistę

Trzeci błąd to oszczędzanie na projekcie. Jako architekt wnętrz często spotykam się z podejściem „sami sobie zaprojektujemy, po co za to płacić”. Później okazuje się, że bateria nie pasuje do umywalki, szafki kuchenne kolidują z grzejnikiem, a gniazdka są w najmniej odpowiednich miejscach. Dobry projekt to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność i przewidywanie problemów. Pozwala uniknąć kosztownych przeróbek, optymalizuje wykorzystanie przestrzeni i materiałów oraz zapewnia spójność całego wnętrza. Wiedza i doświadczenia architekta pozwala urealnić zarówno budżet i harmonogram. Ostatecznie, koszt projektu, czy konsultacji projektowej może zostać spłacony oszczędnościami wygenerowanymi na etapie profesjonalnego planowania remontu przez architekta wnętrz.

Rezerwa budżetowa przy wykończeniu mieszkania

Czwarty, kluczowy błąd to brak rezerwy finansowej. Nawet najlepiej zaplanowany remont może przynieść niespodzianki – szczególnie w poznańskich kamienicach, gdzie pod warstwą tynku mogą kryć się różne „atrakcje”. Do tego dochodzą zmiany koncepcji w trakcie realizacji czy znalezienie idealnych, choć droższych materiałów. Bezpieczna rezerwa to minimum 15-20% podstawowego budżetu. Dzięki temu niespodzianki nie spowodują paniki finansowej ani konieczności rezygnacji z ważnych elementów projektu.

Poznańska architekt wnętrz radzi – jak zaplanować koszty remontu

Jak zatem mądrze zaplanować budżet na wykończenie mieszkania w Poznaniu?

  1. Przygotujmy szczegółową wycenę uwzględniającą wszystkie materiały podstawowe i pomocnicze
  2. Stwórzmy realistyczny harmonogram z uwzględnieniem potencjalnych opóźnień
  3. Rozważmy konsultację z architektem wnętrz – często pozwala to oszczędzić więcej niż kosztuje sama praca projektanta
  4. Zaplanujmy finansową poduszkę bezpieczeństwa – te 15-20% ekstra to nie fanaberia, a rozsądne zabezpieczenie

Prawidłowe zaplanowanie budżetu remontowego oszczędza nie tylko pieniądze, ale również nerwy. A te, jak dobrze wiemy, podczas remontu są bezcenne.

Eklektyczny salon w poznańskiej kamienicy zaprojektowany przez architekta wnętrz - autorska biblioteczka z kolorowym układem książek, designerski komplet wypoczynkowy w ciepłych barwach i kolekcja talerzy na ścianie

Vintage i nowoczesność w poznańskiej kamienicy | Architekt wnętrz Poznań

aranzacja-salonu-nowoczesma-

Wnętrze w eklektycznym stylu przy Cytadeli

projekt-domu-kuchnią-z-jadalnia-kórnik

Minimalistyczny i elegancki dom w Kórniku

projekt-nowoczesnej-kuchni-naramowice

Dom i wnętrze na Naramowicach

Explore
Drag