Aranżacje wnętrz – zapytanie ofertowe
Na wstępie małe wyznanie: nie lubię odpisywać na zapytania mailowe w stylu: „ile kosztuje projekt mieszkania”. Po pierwsze dlatego, że podanie suchej kwoty tworzy zazwyczaj barierę z potencjalnym klientem i prawie nigdy nie kończy się nawiązaniem współpracy. Między innymi dlatego, że po drugie, dla bezpieczeństwa pojawia się pokusa podania górnego pułapu cenowego, co również może odstraszyć. Podejrzewam, że klient wysyłający takie pytanie do kilka projektantów wnętrz otrzyma duży rozstrzał stawek. Wynika to moim zdaniem głównie z niezrozumienia prawdziwego sensu tak ogólnego zapytania. Żeby dotrzeć do właściwego znaczenia , przynajmniej taka jest moja praktyka, należy wpierw z potencjalnym klientem porozmawiać i dowiedzieć się więcej na temat jego potrzeb. Wielokrotnie bowiem spotkałam się z sytuacją, że w pierwszym wyobrażeniu mały remont przeradzał się w dużą inwestycję. Jednak wcale nie dlatego, że kogoś na siłę do tego przekonałam, ale stawiając właściwe pytania pomogłam w bardziej realistycznym nakreśleniu zadania, które miałam wycenić. Podsumowując, nie ma dobrej wyceny bez poznania oczekiwań potencjalnego klienta.
Ile kosztuje projekt mieszkania
Znając oczekiwania drugiej strony co do zakresu ewentualnego projektu wnętrz, mogę dostosować do nich ofertę. Przede wszystkim mogę na tym etapie właściwie oszacować całkowitą powierzchnię podlegającą wycenie. Teoretycznie i zazwyczaj, im większa powierzchnia do zaprojektowania, tym niższa cena za m2 projektu wnętrz. Natomiast zakres oferty pozostaje w zasadzie niezmienny W skład wyceny wchodzą zatem: inwentaryzacja i pomiary, projekt koncepcyjny, projekt kompleksowy, opcjonalnie także nadzór autorski.
Projekt koncepcyjny wnętrz | Projekt kompleksowy
Wyjaśnię od razu, dlaczego to rozróżnienie jest istotne. Praktyka podpowiada mi, że klienci nierzadko obawiają się, że architekt wnętrz przychodzi z gotową i ostateczną koncepcją zmiany wnętrza opartą o z grubsza poznane oczekiwania. Co gorsza forsuje swoją wizję nie uwzględniając ewentualnych uwag zleceniodawców. Oczywiście to mit. Etap koncepcyjny jest właśnie po to, aby doprecyzować oczekiwania, poznać wizję gospodarzy co do wymarzonego wyglądu wnętrza, ustalić styl i inne kluczowe kwestie, w tym techniczne (przebieg i stan instalacji etc.). W oparciu o wiedzę tego etapu, przygotowuję 2-3 różne koncepcje wnętrza, a po wybraniu ostatecznej, przystępuję do wykonania projektu kompleksowego, zawierającego m. in modele 3D pomieszczeń, czy rysunki wykonawcze dla ekip remontowych.
Model 3D czy wizualizacja pomieszczeń
Ta kwestia również ma wpływ na wycenę projektu. Wymaga ona doprecyzowania, ponieważ osoba niezaznajomiona w projektowej nomenklaturze często traktuje te pojęcia zamiennie. Nic bardziej mylnego. Model 3D jest schematycznym przedstawieniem wizji wnętrza. Pozwala „zajrzeć” do całego pomieszczenia i obejrzeć je z każdej strony. Pozwala zatem na dość precyzyjne poznanie nowego rozkładu, wyposażenia a nawet kolorystyki. Omówienie modelu 3D zazwyczaj pozwala klientom na wyobrażenie sobie nowej propozycji architekta wnętrz. Niektórzy jednak proszę o dodatkowe przedstawienie aranżacji na wizualizacjach. Są one rodzajem „zdjęcia” fragmentu projektowanego pomieszczenia. Przygotowanie odpowiedniego ujęcia, czy też wielu ujęć wymaga od projektanta zdecydowanie większego nakładu pracy, dlatego wizualizacje są płatne ponad standard wyceny (który zakłada przedstawienie wnętrz jako modeli 3D).
Nadzór autorski projektanta wnętrz
Oferta nadzoru jest wisienką, a nawet truskawką na torcie wyceny projektu wnętrz 😊. Musicie wiedzieć, że pochłania ona więcej pracy niż sam projekt i dotyczy głównie spraw logistyczno wykonawczych. Doświadczenie podpowiada, że nadzór nad pracami przeprowadzanymi przez nieznane projektantowi ekipy wymaga od niego dużej cierpliwości, ale także nieustępliwości. W końcu to architekt jest rozliczany za końcowy efekt. Diabeł tkwi oczywiście w różnicach w postrzeganiu standardów pracy pomiędzy projektantem a wykonawcą. Któż nie spotkał ekipy, która wie lepiej jak daną rzecz wykonać, bo przecież „nie da się” inaczej, a architekt nie zalicza się tu do umilaczy czasu 😊 Dlatego niech Was nie zdziwi, że projekt z nadzorem kosztuje znacząco więcej. To cena przejęcia od klientów większości zmartwień związanych z remontem.
Projekt wnętrz – tanio czy drogo
Podsumowując, aby właściwie ocenić koszt architekta, należy odnieść wycenę jego usługi do całościowych kosztów inwestycji. Jeśli przyłożymy się do sporządzenia realistycznego budżetu remontu okaże się, że projekt wnętrz to kilka procent wszystkich kosztów. Oczywiście nie bierzemy często pod uwagę nakładu pracy własnej: od wyboru materiałów, pilnowania ekipy, czy rozwiązywania bieżących problemów budowy (a jest ich mnóstwo). W tym kontekście, oferta staje się jeszcze bardziej wartościowa. Pisała już wcześniej, że dobry architekt pozwala uniknąć klientom wielu błędów a co za tym idzie zbędnych wydatków. Trudniej wycenić oszczędność własnego czasu lub uniknięcie dodatkowych remontowych stresów. Kto wie, czy to nie jedna z ważniejszych wartości, którą wnosi projektant wnętrz.
Jedno jest pewne – zapytanie ofertowe nic nie kosztuje, zatem jeśli zastanawiacie się nad remontem – zapraszam do kontaktu.