Skip links
aranżacja-jadalni-z-kuchnią

Remont mieszkania – projektant wnętrz potrzebny od zaraz | Projektant wnętrz Poznań

Nowe mieszkanie to dopiero początek

Przeprowadzenie remontu mieszkania to nie jest lekki kawałek chleba. Osiągnięcie wymarzonego efektu wymaga setek prostszych i trudniejszych decyzji, wielu godzin spędzonych w sklepach w wyposażeniem. Część osób w obliczu piętrzących się trudności pójdzie drogą na skróty i w efekcie nie będzie w pełni zadowolona z osiągniętego efektu. Jeszcze inni będą szukać pomocy architekta wnętrz. Zastanówmy się najpierw jakie potencjalne przeszkody czekają na drodze osób podejmujących się remontu samodzielnie.

Wystrój wnętrza – od inspiracji do irytacji

Nadszedł czas zmian. Umowa na mieszkanie podpisana – na razie trwa jeszcze budowa, ale wyobraźnia podsuwa obrazy wymarzonego wnętrza i… to dopiero początek kłopotów 😊. Wybór inspiracji nie nastręcza zbyt wiele kłopotów – w sieci, czy magazynach wnętrzarskich  można ich znaleźć mnóstwo. Tylko, czy na pewno będą razem współgrać?

Funkcjonalne wnętrze przede wszystkim

Wygląd to jedno. Równie ważną o ile nie ważniejszą, jest właściwe rozlokowanie poszczególnych funkcji mieszkania. Bardzo często podpatrzone gdzieś ciekawe rozwiązania sprawdzają się we wnętrzu o konkretnym układzie. Przeniesione jeden do jeden do innego, dadzą efekt odwrotny od zakładanego. Okazuje się potem na przykład, że nie ma gdzie posadzić gości w salonie, a w nowej kuchni trudno przygotować posiłki bo nie ma wystarczająco dużo miejsca na blat roboczy.

Tanio, czy drogo? Kosztowe dylematy remontu

Oszacowanie wszystkich kosztów jest bardzo trudne i to nie tylko z powodu galopujących cen. Inwestorzy prawie zawsze podchodzą zbyt optymistycznie do kosztów inwestycji pomijając wiele pozornie nieznaczących pozycji w budżecie. Co bardziej istotne, dopiero na etapie dobierania poszczególnych elementów wyposażenia okazuje się podobają się nam rzeczy jakościowo lepsze i trwalsze. Jakość idzie w parze z wyższą ceną. W konsekwencji okazuje się, że planując remont niewłaściwie oszacowaliśmy koszty i nowe wnętrze nie daje satysfakcji.

Jak długo będą trwać prace budowlane?

Konia z rzędem nie zorientowanemu w rynku firm wykonawczych ile trwa remont mieszkania. Liczne i popularne programy telewizyjne kuszą błyskawicznym remontem przeprowadzonym w zależności od zakresu prac w 24h, 48 h, czy już w ekstremalnych sytuacjach w tydzień. Rzeczywistość jest mniej kolorowa. Zresztą sam remont to już naprawdę wisienka na torcie, ponieważ podstawowym zmartwieniem jest dostępność ekipy. Szukanie jej na ostatnią chwilę to przepis na katastrofę – te dostępne od ręki o ile nie są z polecenia, zazwyczaj nie są godne zaufania i mogą pozostawić po sobie całkiem sporo elementów do… naprawy. Tak naprawdę czas oczekiwania na jakąkolwiek wolną ekipę trzeba liczyć w tygodniach, jeśli nie w miesiącach…

W rozwiązaniu powyższych trudności może pomóc nawiązanie współpracy  z projektantem wnętrz

Architekt wnętrz potrzebny od zaraz?

Architekci, czy też projektanci wnętrz nie są przypadkowymi osobami. To zazwyczaj absolwenci wyższych szkół artystycznych, bądź technicznych. Dobry i doświadczony architekt przekuje wizje inwestora w końcowy efekt będący połączeniem pierwotnych założeń i wrażliwości estetycznej projektanta.

Współpraca z architektem pozwoli lepiej oszacować koszty całego remontu, a co niemniej ważne wielu z nich współpracuje z zaufanymi wykonawcami z wielu dziedzin, którzy są w stanie zapewnić odpowiedni efekt prac.

Oczywiście zachęcam wpierw do zapoznania się z portfolio architekta. Dziś media elektroniczne dają ku temu wiele możliwości. W zasadzie najważniejszym kryterium wyboru jest osobisty odbiór efektów realizacji. Jeśli mamy możliwość zasięgnąć opinii korzystających wcześniej z usług – tym lepiej.  Pamiętaj o tym, że czeka Cię kilkumiesięczna współpraca, więc nie bez znaczenia jest tzw. „chemia” – niezbędny będzie więc bezpośredni kontakt z architektem/-tką i poznania sposobu pracy.

Udanej przygody!

smochowice-salon-sofa

Eleganckie i wygodne wnętrze w Smochowicach

projekt-lazienki-wygodna-kabina-prysznicowa

Wygodna łazienka pod Poznaniem

projekt-kuchni-w-kamienicy-wilda-poznan

Projekt kuchni w kamienicy na Wildzie

kuchnia-kiekrz-nowoczesna-zabudowa

Projekt otwartej kuchni w Kiekrzu

Aranżacja łazienki na Strzeszynie Greckim

projekt-salki-konferencyjnej-lampy-ścienne

Projekt wnętrza biura firmy logistycznej

salon-z-kuchnią-i-jadalnia-widok-calosci

Mieszkanie na Wergiliusza w Poznaniu

Nowoczesne wnętrze na Owidiusza w Poznaniu

projekt-salonu-z-kuchnia-lazarz

Wnętrze skandynawskim stylu na Łazarzu

Explore
Drag