Skip links
biuro-firma-logistyczna

Projektowanie biur – na co warto zwrócić uwagę

Ergonomia i funkcjonalność

Ergonomia mebli i funkcjonalność układu biura to kluczowe wytyczne dla projektanta. Pracownicy spędzają w nim wiele godzin, nierzadko tyle samo co w domu (o ile nie pracują w trybie domowym). Meble powinny zapewnić wygodę oraz prawidłowe ułożenie ciała. Nie ma przesady stwierdzeniu, że ergonomiczne meble biurko, lub krzesło biurowe minimalizują ryzyko dolegliwości bólowych i problemów zdrowotnych.

Ważne, aby meble były dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników (odpowiednia wysokość blatu z uwagi na wzrost to tylko jeden z przykładów). Oferta mebli biurowych jest niesamowicie szeroka i bez problemu można znaleźć rozwiązanie dla siebie. Warto w tym aspekcie zajrzeć do salonów specjalizujących się w meblach biurowych i zapoznać się z  propozycjami polskich lub zagranicznych producentów.

Znajdziemy tam także propozycję najważniejszego moim zdaniem mebla, czyli fotela. Moim zdaniem zakup porządnych foteli biurowych to prawdziwa inwestycja. Tym bardziej, że mamy w Polsce wiele znanych na świecie firm specjalizujących się w tego rodzaju przedmiotach.

Niemniej istotny jest odpowiedni układ funkcjonalny biura. Odpowiedni ustawienie stanowisk, wyznaczenie czytelnych ciągów komunikacyjnych harmonizują wnętrze. Właściwie zaprojektowane biuro sprzyja współpracy i interakcji między pracownikami. 

projekt-biura-firmy-logistycznej-meble

Światło w biurze – im więcej tym lepiej

Wnętrza biurowe powinny być dobrze doświetlone.  Idealnie kiedy mamy dostęp zarówno do naturalnego naturalnym jak i sztucznego oświetlenia. Wydaje się to truizmem, ale niektóre biura powstają poprzez zagospodarowanie powierzchni pełniących wcześniej inne funkcje (magazyn), gdzie nie było konieczności dostępu światła naturalnego. Powstaje wtedy dylemat, czy zwiększyć koszty inwestycji i zapewnić brakujące okno. Zazwyczaj namawiam do tego – dobre samopoczucie pracowników zwraca się z nawiązką :-).

Warto tu wspomnieć, że dziś dostępne są nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, takie jak oświetlenie LED lub inteligentne systemy oświetleniowe. Pozwalają na dostosowanie natężenia i temperatury światła do indywidualnych potrzeb użytkowników.

projekt-biura-wnętrze-gabinet

Hałas w biurze

Wszystko rozbija się o to, żeby GO unikać. W przeciwnym razie nie ma wielkich szans na efektywność. Choć znam osoby, które nawet w największym tumulcie potrafią się wyłączyć (spadek po dzieciństwie w z kilkorgiem rodzeństwa w jednym pokoju w bloku), przyznajmy jednak, że to wyjątki potwierdzające regułę.

Wnętrza biurowe powinny zatem być odpowiednio wyciszone. Warto zastosować tu odpowiednie materiałów, takich jak panele dźwiękochłonne czasem ekrany akustyczne, lub po prostu tkaniny. Pomoże w zapewnieniu spokojnego a przede wszystkim cichego miejsca pracy.

Biophilic design

No dobrze – po prostu zadbajmy o zieleń w biurze. Nie mam tu na myśli koloru ścian (tu raczej na pewno nie zieleń), a rośliny. Zalecam włożenie trochę wysiłku (w pielęgnowanie) i kupienie z prawdziwych kwiatów doniczkowych. Jestem zapamiętałym wrogiem tanich plastikowych tworów imitujących naturę. Jakoś tak się dzieje, że obcowanie z naturą, nawet pod postacią kilku większych lub mniejszych kwiatów, odpręża.

Pomieszczenie socjalne

Nazwa może niezbyt ładna, ale funkcja pomieszczenia socjalnego jest bardzo ważna. W końcu trzeba gdzieś zjeść, czasem odpocząć i zresetować głowę. Niektórzy wykorzystują to miejsce do spotkań towarzyskich – w końcu kawa w miłym towarzystwie smakuje jeszcze lepiej 🙂

Praca zdalna – symbol naszych czasów

No właśnie, coraz częściej pracujemy zdalnie. Wielu z nas się w tym rozsmakowało, niemniej praca z domowego biura rodzi dodatkowe wyzwania. Dotyczą one organizacji domowego miejsca pracy aby możliwie harmonijnie połączyć obowiązki domowe z zawodowymi bez uszczerbku na żadnym z nich. Kilka słów na ten temat znajdziecie w jednym z następnych wpisów.

smochowice-salon-sofa

Eleganckie i wygodne wnętrze w Smochowicach

projekt-lazienki-wygodna-kabina-prysznicowa

Wygodna łazienka pod Poznaniem

projekt-kuchni-w-kamienicy-wilda-poznan

Projekt kuchni w kamienicy na Wildzie

kuchnia-kiekrz-nowoczesna-zabudowa

Projekt otwartej kuchni w Kiekrzu

Aranżacja łazienki na Strzeszynie Greckim

projekt-salki-konferencyjnej-lampy-ścienne

Projekt wnętrza biura firmy logistycznej

salon-z-kuchnią-i-jadalnia-widok-calosci

Mieszkanie na Wergiliusza w Poznaniu

Nowoczesne wnętrze na Owidiusza w Poznaniu

projekt-salonu-z-kuchnia-lazarz

Wnętrze skandynawskim stylu na Łazarzu

Explore
Drag