Skip links
projekt-industrialnej-kawalerki-wydzielona-sypialnia

Styl industrialny | Projektant wnętrz Poznań

Industrial – surowa cegła i zimna stal

Nawet w muzyce, styl industrial wiąże się z minimalizmem, surowością i metalicznością dźwięków. W końcu maja przywoływać odczucia obcowania z surowością świata fabryk, gdzie królowały maszyny i plany produkcyjne kolejnej pięciolatki. Mimo tego, ze wyznacznikiem estetyki były raczej surowe normy BHP niż podręczniki designu, to surowość przemysłowych wnętrz stała się modna i zawitała (dosłownie) pod strzechy. Może to dalekie echo powszechnej praktyki przynoszenia pracy do domu – tym razem w sensie założeń estetycznych? Bardziej na poważnie jednak: poznajmy kilka cech charakterystycznych w stylu industrialnym w projektowaniu wnętrz.

aranżacja-korytarza-industrialne-oświetlenie

Surowe materiały i odsłonięta konstrukcja

Nie będzie zaskoczeniem, że fascynacja wnętrzami przemysłowymi będzie skutkować dominacją surowych, niewykończone materiałów. Znajdziemy tu zatem nieotynkowane cegły, elementy stalowe, beton, szkło i drewno. Odkryte belki stropowe, instalacje hydrauliczne czy elektryczne, rury i kanały wentylacyjne pełnią tu dodatkowo funkcję estetyczną. Podkreślają surowość, sugerując użytkowy charakter wnętrza. Tak naprawdę to tylko wizualna fasada pod którą kryje się estetyczne upodobanie do estetycznego brutalizmu. Oczywiście ostateczny efekt zależy od skali zastosowania elementów industrialnych. W swojej praktyce najczęściej spotykam się w wykorzystaniem jedynie poszczególnych elementów stylu takich jak: fabryczne włączniki, odsłonięta instalacja elektryczna, ceglana ściana lub porozrzucane po całym wnętrzu, podkreślające surowość elementy stalowe. Wyjątkowo sprzyjającymi zastosowaniem elementów industrialnych są powierzchnie loftowe, powstałe w zrewitalizowanych XIX-wiecznych fabryczkach, browarach dawnych jednostkach wojskowych etc.

Styl loftowy czy industrialny | Projektowanie wnętrz Poznań

Styl industrialny często kojarzy się z otwartymi, przestronnymi wnętrzami, takimi jak lofty. W połączeniu z wysokimi sufitami i dużymi oknami uzyskamy charakterystyczne cechy loftów, w których łatwo wyeksponować zastosowane surowe dodatki, bądź podkreślić już istniejące elementy (drewniane belki stropowe, stalowa konstrukcja, ściany z cegły). Co było zatem najpierw? Chyba nie ma dobrej odpowiedzi. Obydwie tendencje idą w parze i są wobec siebie komplementarne. Można bezpiecznie przyjąć, że styl industrialny jest pojęciem szerszym, odnoszącym się do wielu różnych kontekstów. Styl loftowy za to odnosi się przede wszystkim do przestrzeni mieszkalnych a generalnie do charakterystycznych wnętrz.

Wyposażenie i paleta kolorów | Projektowanie wnętrz Poznań

Na koniec kilka uwag odnośnie wyposażenia i charakterystycznej palecie barw. Zarówno meble czy dodatki jak i zastosowane koloru pełnią moim zdaniem rolę drugorzędną rolę jeśli wybieramy styl industrialny. Na pierwszym miejscu są tu zastosowane materiały (stal, drewno, szkło), a także sama przestrzeń, czy rodzaj wnętrza. Mebli nie ma więc za dużo i dominują naturalne kolory drewna i występujące we wnętrzu materiały (surowość stali, lub odkrytej cegły).

Na koniec przypomnę jednak, że projektowanie wnętrz jest zabawą i powinno dawać satysfakcję i radość. Bawmy się więc w industrial. Miejmy jednak do tego przekonanie, ponieważ wnętrza tego typu są bardzo wyraziste, co czasem może przytłoczyć. W razie czego jestem ja i służę pomocą :-).

projekt-salonu-z-kuchnią industrial

Industrialny dom w Dopiewcu pod Poznaniem

projekt-jadalni-oryginalna-lampa-ścienna

Projekt wnętrza mieszkania na Strzeszynie Greckim w Poznaniu

Explore
Drag