Skip links
kuchnia-z-jadalnią-mozaika-szare-płytki

Jak zaplanować remont kuchni | Architekt wnętrz Poznań

Styl życia i własne potrzeby

Kuchnia to miejsce, gdzie nie tylko przygotowujemy posiłki, ale również spędzamy czas z rodziną czy przyjaciółmi. W związku z tym warto dostosować tę przestrzeń do własnych potrzeb. Namawiam zatem, aby przed przystąpieniem prac odrobić pracę domową i poddać chwili refleksji ogólny sens przyjętej wizji remontu.  Zastanów się, jak często gotujesz, jak wielu gości chcesz móc przyjąć, czy jesteś zwolennikiem otwartego planu mieszkalnego, czy raczej kuchni zamkniętej. To pomoże ci określić układ mebli, wymagania dotyczące sprzętów AGD oraz sposób wykorzystania przestrzeni. Może warto pójść dalej i rozważyć zmianę układu, powiększyć lub zmniejszyć nową kuchnię?

projekt-kuchni-nowoczesna-otwarta

Przemyśl układ pomieszczenia| Architekt kuchnia Poznań

Mam tu na myśli tzw. kuchenną „złotą trójkę” (zlew, lodówka, płyta kuchenna). Optymalne rozmieszczenie powyższych miejsc powinno możliwie jak najbardziej przypominać trójkąt. Taki układ ułatwi swobodne poruszanie się i wygodne operowanie w trakcie przygotowywania posiłków. Jeśli planujesz połączenie kuchni z salonem, pomyśl o zastosowaniu wyspy kuchennej. To rozwiązanie łączy funkcjonalność z estetyką. Dzięki wyspie uzyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania, a także miejsce do spożywania posiłków.

Odpowiednie materiały i właściwe kolory w kuchni

Dobór odpowiednich materiałów i kolorów jest kluczowy dla harmonijnego wyglądu pomieszczenia. To jedna z naczelnych zasad w pracy architekta wnętrz 🙂 Jeśli miałabym coś zaproponować w tym względzie, namawiałabym do korzystania z materiałów łatwych do utrzymaniu czystości zarówno na blacie jak i pod nim :-). Nie będę chyba zbyt odkrywcza pisząc, że przy doborze kolorów, warto postawić na spójność barwy i współgranie z resztą mieszkania. Możesz też dodać akcenty kolorystyczne, na przykład w postaci krzeseł czy dodatków. Dotyczy to także koloru mebli kuchennych. Paleta możliwych do wyboru barw jest bardzo szeroka. Pozwala to wybrać oryginalną ale spójną z resztą wersję. Im większy wybór tym także rośnie szansa na kolorystyczną „skuchę” – zalecam jak zawsze ostrożność.

Wykonawcę mebli kuchennych znajdziesz tu.

Zadbaj o właściwe oświetlenie | Projektant wnętrz Poznań

Nie chodzi o jakieś cuda zmieniające odbiór pomieszczenie. Po prostu – jeśli nie doświetlicie kuchni, to sensowne potrawy będzie można robić tylko latem 🙂 Zatem planując remont, pomyśl o zastosowaniu różnych rodzajów świateł. Światła ogólne zapewnią równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Natomiast światła punktowe, umieszczone nad blatem roboczym czy wyspą, pozwolą na precyzyjne wykonywanie czynności kuchennych. Nie zapomnij też o świetle dekoracyjnym, które doda kuchni przytulności i ciepła.

Przechowywanie – klucz do sukcesu w kuchni | Aranżacje wnętrz  Poznań

Dobrze zaprojektowane miejsca do przechowywania są niezbędne w każdej kuchni. Czyli są gdzie trzeba i w odpowiedniej ilości. Z doświadczenia wiem, że najczęściej bagatelizujemy tę kwestię, co najczęściej kończy się wiecznie zastawionymi blatami. W wypadku moich projektów, zawsze namawiam do wykorzystania każdej wolnej przestrzeni na dodatkowe szafki czy szuflady. To zawsze się opłaci. Wykorzystajcie zatem wysokość pomieszczenia, instalując szafki do sufitu. Pomyślcie także o zastosowaniu funkcjonalnych rozwiązań, takich jak obrotowe półki narożne czy wysuwane kosze na śmieci.

Podsumowując, planując remont kuchni, warto uwzględnić swoje potrzeby i styl życia, przemyśleć układ pomieszczenia, dobrać odpowiednie materiały i kolorystykę, zadbać o oświetlenie i przechowywanie. Kuchnia to prawdziwe serce domu, dlatego warto poświęcić czas na właściwe zaplanowanie jej przestrzeni, tak aby stała się zarówno funkcjonalna, wygodna, ale też przytulna i ładna.

Życzę zatem powodzenia wszystkim planującym remont. Jeśli jednak chcielibyście skorzystać z pomocy profesjonalistki, polecam swoje biuro architektury wnętrz – wspólnie wymyślimy coś fajnego 🙂

Explore
Drag