Skip links
ciepłe-kolory-wnetrze

Kolory w aranżacji wnętrz | Projektant wnętrz Poznań

Paleta barw

Na początek zupełna podstawa, czyli paleta barw. To nic innego jak zbiór kolorów i odcieni, który ma niezliczoną liczbę zastosowań. Wykorzystanie palety kolorów to niemal obowiązek dla wszystkich planujących dobór kolorów aranżacji wnętrza. Właściwy dobór odcieni pomaga stworzyć harmonijną i spójną atmosferę. Przy wyborze palety warto zwrócić uwagę na to, jak poszczególne barwy oddziałują na nasze samopoczucie oraz jak i czy w ogóle współgrają ze sobą.

koło-kolorów

Kolory ciepłe

To odcienie czerwieni, pomarańczu, żółci oraz kolory, które zawierają te barwy w swoim składzie. Kojarzą się z ciepłem, energią i radością. W aranżacji wnętrz, ciepłe kolory nadają wnętrzu wrażenie przytulności i komfortu, sprawdzając się szczególnie w salonach, sypialniach  czy pokojach dziecięcych.

Kolory zimne

Zaliczymy do nich odcienie niebieskiego, zielonego, fioletowego oraz wszelkie barwy, które zawierają te kolory w swojej tonacji. Kojarzą się z chłodem, spokojem i wyciszeniem. W aranżacji wnętrz, zimne odcienie najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach w kuchni łazience czy gabinecie.

Kolory neutralne

Mówimy w tym wypadku o bieli, szarości, beżach oraz wszelkich stonowanych i łagodnych odcieniach. Są one doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych barw. Świetnie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach. Neutralne kolory można zastosować we wszystkich pomieszczeniach.

Kolory ziemi

To odcienie inspirowane naturą, takie jak brązy, beże, stonowane zielenie czy ochry. Te kolory kojarzą się z przyrodą, spokojem i relaksem na łonie natury. Wnętrza utrzymane w takich tonacjach kolorystycznych świetnie sprawdzą się w salonach, sypialniach, jadalniach czy kuchniach, dodając ciepła i przytulności.

Połączenia kolorystyczne | Aranżacje wnętrz Poznań

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie łączenie odcieni. Paleta monochromatyczna, czyli różne odcieni tej samej barwy nadaje całości elegancji i spójności. 

Jeśli łączymy różne barwy warto trzymać się zasady komplementarności. Odnosimy ją do koła barw, a kolory komplementarne położone są na nim naprzeciwko siebie, tak jak niebieski i pomarańczowy.

Podobne zasady obowiązują przy połączeniach, których raczej należy unikać. Mam tu na myśli połączenia kolorów, które nie tworzą spójnej i komplementarnej palety, np. fiolet i żółć.

Kolejnym błędem będzie użycie dużej ilości kontrastowych odcieni czy nadmiaru wzorów i jaskrawych tonacji. Będą one zbyt przytłaczające w odbiorze i sprawiać wrażenie chaosu. Kontrast i wyraziste barwy należy wykorzystywać z umiarem.

Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością uda Ci się stworzyć wnętrza, które będą cieszyć oko i wpływać na dobre samopoczucie. Pamiętaj, że aranżacja wnętrz to również wyraz Twojego stylu i osobowości, więc nie bój się wprowadzać swoich ulubionych kolorów i elementów, które sprawią, że przestrzeń będzie wyjątkowa.

smochowice-salon-sofa

Eleganckie i wygodne wnętrze w Smochowicach

projekt-lazienki-wygodna-kabina-prysznicowa

Wygodna łazienka pod Poznaniem

projekt-kuchni-w-kamienicy-wilda-poznan

Projekt kuchni w kamienicy na Wildzie

kuchnia-kiekrz-nowoczesna-zabudowa

Projekt otwartej kuchni w Kiekrzu

Aranżacja łazienki na Strzeszynie Greckim

projekt-salki-konferencyjnej-lampy-ścienne

Projekt wnętrza biura firmy logistycznej

salon-z-kuchnią-i-jadalnia-widok-calosci

Mieszkanie na Wergiliusza w Poznaniu

Nowoczesne wnętrze na Owidiusza w Poznaniu

projekt-salonu-z-kuchnia-lazarz

Wnętrze skandynawskim stylu na Łazarzu

Explore
Drag